Budynek, który jest bez wątpienia prawdziwą perłą nowoczesnej architektury oraz niezwykle utytułowanym rekordzistą. To najwyższa konstrukcja lądowa na świecie, najwyższa budowla wolno stojąca oraz najwyższy wieżowiec świata. Mowa o Burdż Chalifa ( Burj Khalifa) zjawiskowym budynku położonym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Dubaju. Wieża powstała w niespełna 5 lat, przy współpracy Samsung Construction, Besix i Arabtec. Oficjalnie budowę zakończono 16. 08.2009 r. Aktualnie stanowi atrakcję turystyczną, która co roku przyciąga do Dubaju wielu miłośników i znawców architektury. Stanowi również symbol potęgi państwa, jego siły i władzy.

Burdż Chalifa ma 828 m wysokości, niektóre źródła podają iż 829 m, co przekłada się na 163 piętra użytkowe. Najniższe piętra budynku przeznaczone zostały na hotel, o którego wystój zadbał sam Giorgio Armani. Całkowity koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów. Ogólny wygląd zewnętrzny i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu bogatej w ornamenty i ozdoby. Burdż Chalifa został zaprojektowany przez przedsiębiorstwo Skidmore, Owings and Merrill. Składa się z centralnego rdzenia oraz 3 „ramion”, które zmniejszają swoją średnicę wraz z rosnącą wysokością wieży głównej, co nadaje budynkowi smukłości i niezbędnej aerodynamiki.

Budynek robi piorunujące wrażenie a widoki, które można podziwiać wjeżdżając na kolejne piętra pozostają zapamiętane na długo.